Günümüzde hemen her kurum ve kuruluş tarafından kullanılan web siteleri, gerçek hayatta yer alan siteler gibi büyük bir özen ve itina ile kurulmalıdır. Web sitelerinin kurulmasında tıpkı arazi üzerine kurulan binalar gibi kapsamlı bir çalışma yapılırken, söz konusu sitenin üzerine kurulduğu sanal ortama hosting adı verilir. Türkçeye barındırma olarak da çevrilen hosting, söz konusu internet sitesinin sanal ortamda varlığını koruyan ve barınmasını sağlayan bir sistemdir.

Hosting Hizmeti Nedir?

Hosting İngilizce bir terimdir ve internet sitelerinin bir yıl gibi bir süre içinde bilgisayarlarda depolanmasını ve erişime açık halde tutulmasını sağlayan bir hizmet birimidir. Hosting hizmeti sunan bilgisayarlara ise server ya da sunucu adı verilmektedir. Kurulacak olan internet sitesinin sağlamlığı, kullanışlı olması ve sanal ortamda etkili şekilde iş görmesi için sağlam bir hosting hizmetine ihtiyaç vardır. Tüm site sahipleri de sitelerinin güvenliği ve sorunsuz çalışması için doğru bir hosting firması ile çalışmayı arzu ederler.

Hosting Ne İşe Yarar?

İnternet sitelerine eklenen görsellerin, yazılı içeriklerin, metinlerin ve tüm içeriklerin, büyük dosyalarda saklanmasını, sanal dünyada erişilebilir olmasını ve yayınlanmasını sağlayan bir hesabın genel adıdır. İnternet sitelerinde yayınlanan tüm bilgi ve belgeler, sayfada yayınlanması ve internet kullanıcılarının ulaşabilmesi için gereken her şey hosting hesabında saklanır. Ziyaretçiler internet tarayıcısına sitenizin adresini girdiklerinde sitenin dosyalarını barındıran sunucuya yönlendirilirler. Barındırma hesabı olan hosting olmadan web sitesinin çevrimiçi olarak yayında kalması ve kullanılabilmesi asla mümkün değildir.

Hosting Türleri Nelerdir?

Hosting hizmeti, internet sitelerinin yayın hayatına devam edebilmesi için gerekli olan tüm kaynakların, sitenin boyutuna, kullanılan sunucu çeşidine ve sistemine ve tedarik edildiği türe göre farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Web sunucuları aslında bilgisayar oldukları için tıpkı evdeki veya ofisteki bilgisayarlar gibi bir işletim sistemine ihtiyaçları vardır.

Söz konusu olan işletim sistemine bağlı olarak iki farklı hosting türü vardır ve bunlar şu şekildedir;

  • Linux tabanlı hosting türleri
  • Windows tabanlı hosting türleri

Bu hosting türleri, Linux işletim sistemi tabanından destek alan hosting türleri ve Windows işletim sistemi tabanından hizmet alınarak gerçekleştirilen hosting hizmetleri olarak ayrılmaktadır.

Hosting Firmaları Tarafından Sağlanan Hizmetler Nelerdir?

İnternet sitelerinin kurulumunda ve yayın hayatına devam ederken tarayıcıda etkili olarak öne çıkması, arandığında bulunabilmesi ve yayın kalitesi kesinlikle aldığı hostong hizmetlerine bağlı olarak değişmektedir. Dolayısı ile site sahiplerinin en doğru firmalardan en doğru ve kaliteli hosting hizmetini almaları oldukça önemlidir.

Bu alanda görev yapan hosting firmalarının sağladığı ya da sağlayabilecekleri hizmetler şunlardır;

  • Hosting firmaları site alan adı satışı yaparlar
  • Hosting firmaları site alan adı transferlerini gerçekleştirirler
  • Hosting firmaları bir siteyi bir bütün olarak satabilirler
  • Hosting firmaları söz konusu sitenin SSL sertifikasının satışını yaparlar
  • Hosting firmaları internet sitelerinin sunucu bakımı ve optimizasyonu gibi hizmetlerini sunarlar.

Alınan tüm bu hizmetlerin kalitesi, etkinliği ve fonksiyonu en doğru hosting firmasının bulunması ile mümkündür.

Hosting Hizmetleri Fiyatları

Seçeceğiniz hosting hizmet paketinin özelliklerini belirlemekten daha önemli olan faktör hangi hosting firmasının tercih edileceği olmalıdır. Söz konusu hosting hizmetleri anlaşmaya bağlı olarak belirli bir süreliğine verilir ve gerekirse hizmet süreleri uzatılabilir. En doğru hosting firmasının seçimi söz konusu olduğunda kesintisiz hizmet en önemli faktördür. Herhangi bir hizmet gibi, bir hosting hizmetinin de bir hizmet kalitesi, hizmet seçenekleri ve bunlara bağlı hizmet ücretleri vardır.

Doğru Hosting Firması Seçimi

Doğru hosting hizmeti almak ve kaliteli bir firma ile çalışmak sitenin sanal dünyadaki varlığı ve aktiviteleri açısından oldukça büyük önem taşır. Bu nedenle, hosting planının en doğru firmalar tarafından alınması oldukça önemlidir.

Site sahipleri hizmet alacağı hosting firmasını seçerken dikkat edeceği en önemli husus 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz hizmet veren bir firma ile anlaşma yapmasıdır. Çünkü internet siteleri sürekli olarak yayındadır ve dünya üzerinde her an takipçisi olabilir.

Dolayısı ile yaşanacak bir aksaklığa karşı günün herhangi bir saatinde tedbir alan ve hizmet veren bir firma seçilmelidir. Mesai saatleri içinde teknik destek veren ve mesaiden sonra ulaşılamayan bir hosting firması, mesai saatleri dışında ortaya çıkabilecek sorunlara geç destek vereceği için sitenin ziyaretçi kaybına neden olabilir.

En doğru ve kaliteli hosting firmasını seçerken şu kriterler göz önünde tutulmalıdır;

  • En uygun hosting hizmet fiyatları ve ödeme kolaylıkları
  • Ürün ve hizmet iade süreleri ve hosting destek hızı
  • Hosting çalışma süreleri ve sürekli destek imkânlarının varlığı

En doğru hosting hizmetleri seçenekleri arasında ayrıca, firmanın teknik destek yeterliliği ve yaşanan sorunlara ve sanal saldırılara karşı anında karşılık vererek önlem alabilmesidir.

Hosting Saldırılarının Önlenmesi

Sanal dünya sürekli olarak ciddi bir savaş içindedir ve korsanlar tarafından sitenize sürekli saldırılar yapılır. Ancak etkili ve kaliteli bir hosting hizmeti ile söz konusu saldırılardan en kısa süre içinde ve zarara uğramadan kurtulmak mümkündür.

Ne yazık ki, yazılım tabanlı saldırılar veya kötü amaçlı dosyaların yüklenmesi, başka bir siteye yönlendirilmesi veya web sitesi yazılımındaki bir arıza nedeniyle kötü amaçlı Web sitesi dosyalarının temel alındığı saldırılar yazılım müdahaleleri ile önlenebilir.

Ancak DDOS gibi saldırılarda veya sunucunun yanıt verememesi için meşgul tutmayı amaçlayan saldırılar söz konusu olduğunda, sunucunun ağ sisteminde ve güvenlik duvarında bu tür durumlara karşı koruma vardır. Host paketinizi yöneten şirketin teknik ekibi tarafından engellenirler. Kullanıcıların yapabileceği herhangi bir müdahale yoktur.

Doğru Hosting Firması ile Çalışmanın Faydaları

Bu alanda hizmet veren ve piyasada yer alan sayısız hosting firması bulunmaktadır ancak en doğru hosting hizmetleri satın almanın pek çok avantajı vardır. Web siteniz için bir hosting şirketi seçmek, çevrimiçi başarı için ilk ve kritik seçeneklerden biridir.

Hosting firması sitenizin hızına, sürekli yayında olmasına, müşteri memnuniyetine ve arama motorlarındaki konumunuza bağlı olarak sitenize gelen ziyaretçi sayısını ve satışlarınızı büyük ölçüde etkiler.

Hosting Firması Değiştirilebilir Mi?

İnternet sitesinin başarısı ve etkinliği, takipçi kazanması ve daha sık tıklanması alınacak olan etkili hositng hizmeti ile direk ilgilidir. Ayrıca, verilerinizi ve web sitelerinizi güvence altına almak için deneyimli ve güvenilir bir barındırma şirketi ile çalışmak önemlidir. Sürekli kesintiye uğrayan veya yavaş yüklenen bir web sitesini hiçbir kullanıcı sevmez.

Bu sorunlar size yüzlerce müşteriye ve binlerce satışa mal olabilir. Çalıştığınız hosting firmasından memnun değilseniz bu konuda endişelenmenize gerek kalmadan çok kısa bir süre içinde hosting firmasını değiştirerek internet sitenizi taşımanız da mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.