Günümüzde teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak insanların alışveriş anlayışı değişiyor. Tüketicilerin çoğu artık akıllı telefon üzerinden alışveriş yapıyor. Bu da ınfluencer marketing konusunun önem kazanmasını sağladı.

Influencer Marketing İçeriği

Günümüzde markaların sayısı çok hızlı bir şekilde artıyor. Artan bu marka sayısına bağlı olarak rekabet ortamı daha zorlaşıyor. Bu rekabet ortamında dijital dünyadan yardım almayan işletmeler globalleşme konusunda sorun yaşayabilir. Bu sorunları yaşamamak için Influencer marketingden yardım almak önemlidir.

Türkçe ifadesi etkileyici pazarlama olan bu strateji dijital platformlardan yardım alınarak markasının tanıtımını yapmasına dayanır. Kişiler markasının tanıtımını yaparak daha geniş bir pazar bulma şansı kazanır. Sosyal medya kullanıcılarının sayısının artması bu stratejinin etkisini direkt olarak etkiler.

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Bu stratejiyi yapabilmek için birtakım aşamaların başarı ile tamamlanması gerekir. Bu aşamalardan bir veya birkaçında oluşacak bir hata, stratejiye zarar verebiliyor. Etkileyici pazarlama yöntemini yapabilmek için hedef kitle tanımlama çalışmalarına ihtiyaç duyulur. Bu çalışmalar yapılmadan bir sonraki aşamaya geçilemez. Bir sonraki aşama ise firmanın hedeflerini belirlemesidir. Bu aşamada firmanın uzmanlaşmak istediği alan ve yapacağı çalışmalara cevap verilir.

Hedef kitle çalışmaları ve hedefler belirlendikten sonra Influencer bulma aşamasına geçilir. Genç, yaşlı fark etmeksizin herkese hitap edebilecek bir Influencer seçilmesi firmalara avantaj sağlar. Influencer seçildikten sonra stratejinin uygulanmasına geçilir. Uygulama gerçekleştirilirken marka ile örtüşmeyen videolara yer vermemek önemlidir.

Influencer Marketing Ne İşe Yarar?

Influencer marketing’in pek çok faydası vardır. Bu faydalarından dolayı pek çok işletme tarafından kullanılıyor. Bu stratejinin en önemli faydası popülerliktir. Etkileyici pazarlama stratejisini kullanan kişiler firma ya da işletmesinin popülaritesini artırabilir. Popülerliğin artması ile daha fazla kazanç elde edilebiliyor.

Bu stratejinin diğer faydaları:

  • Potansiyel müşteri kitlesi bulmaya yardımcı olur.
  • Bu strateji ile firmanın ürünlerine daha fazla dikkat çekilir.
  • Markanın güvenirliği bu strateji sayesinde artar.
  • Ürün ya da hizmet detaylı olarak anlatılabilir.

Globalleşmek isteyen firmaların etkileyici pazarlamaya gereken önemi vermesi gerekir.

Influencer Marketing’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Influencer marketingi uygulayan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilmemesi durumunda stratejiden alınacak verim yarı yarıya düşebilir. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken ilk husus tanıtım işlemi için hangi sosyal medya ağının kullanılacağına karar vermektir.

Sosyal medya ağına karar verdikten sonra Influencer seçimini gerçekleştirmek gerekir. Seçilecek kişinin alanında uzman olması ve hitabet gücünün yüksek olması oldukça önemlidir. Gerekli şartları taşımayan kişiler stratejiyi tam olarak yansıtamaz. Stratejinin tam olarak yansıtılamaması ise kaynak ve zaman kaybına neden olur.

Influencer Marketing Gerekli Midir?

Influencer marketingin önemi günümüzde çok daha derinden hissediliyor. Dijitalleşen dünyada yerini almayan veya almak istemeyen işletmeler rakip firmalara karşı dayanamaz. Rakip firmalarla mücadele edemeyen firmalar ise piyasadan silinmeye mahkumdur. Etkileyici pazarlama stratejisi bu aşamada devreye girerek markaların planlarını gerçekleştirmesine yardımcı olur.

Bu strateji sektör fark etmeksizin bütün işletmeler için önemlidir. Etkileyici pazarlamayı gerekli olarak gören işletmeler, rakip firmaların önüne geçmekte zorlanmıyor.

Influencer Marketing Trendleri Nelerdir?

Etkileyici pazarlama olarak bilinen bu strateji uygulanırken birtakım trendlerden yardım alınır. Bu trendler sayesinde stratejinin uygulanabilirliği daha kolay hale gelir. Influencer marketingin en önemli trendi hikayeleri insanlar ile şekillendirmedir. Hikayelerde kendisini bulan kişiler markaya daha kolay güvenir.

Bir diğer trend ise özgün ve kolay özümsenebilir video hazırlama işlemleridir. Kişileri yormayan ve özgün olan videolar, insanların dikkatini çekmede oldukça başarılıdır.

Influencer Marketing Hangi Platformlarda Yapılıyor?

Influencer marketingin uygulanabileceği platformların sayısı çok hızlı bir şekilde artıyor. Bu platformların sayısının hızlı bir şekilde artması milyonlarca kişiyi direkt olarak etkiliyor. Bu strateji Insatgram, YouTube ve Facebook gibi platformlar üzerinden yapılabiliyor. Bu platformlar üzerinden dünyanın neredeyse bütün ülkelerinden kişilere ulaşım sağlanabilir.

Linkedin, Twitter ve TikTok üzerinden de etkileyici pazarlama işlemleri uygulanabiliyor. Ancak firma ya da işletmelerin hangi platformda çalıştığından ziyade hangi kesime hitap edeceğine karar vermesi oldukça önemlidir. Çünkü farklı yaş aralığındaki kişiler farklı platformları kullanır.

Influencer Marketing’de İçerik Planı Nasıl Oluşturulmalıdır?

Influencer marketingi gerçekleştirmeden önce detaylı bir içerik planı oluşturulmalıdır. İçerik planı oluşturulurken geniş çaplı bilgilere ihtiyaç duyulur. İçerik planı kaliteli, geniş bir kesime hitap edecek şekilde ve farklı olmalıdır. Diğer firmaların yaptığı şekilde yapılacak bir plan taklitçiliği geçemez. Taklidi aşamayan firmalar potansiyel müşterilere ulaşmakta zorluk çeker. İçerik planı oluşturulurken rakip firmaların çalışmaları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Influencer Marketing Stratejisinde Yapılmaması Gerekenler

Etkileyici pazarlama stratejisini gerçekleştirecek olan kişilerin yapmaması gereken ve hata olarak nitelendirilen bazı davranışlar vardır. Bu davranışlardan ilki toplum tarafından benimsenmeyen kişileri Influencer olarak seçmektir. Bu hatayı yapan firmalar stratejiden beklediği faydayı göremez.

Bu stratejide yapılmaması gereken bir diğer davranış ise plansızlıktır. Plansız olarak yapılan işlemlerle başarıyı yakalamak mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.